Takozvani „Super utorak“ je najvažniji dan do sada u trci za američke predsjedničke izbore koji se održavaju u novembru ove godine.
Danas će birači u 15 saveznih država i jednoj teritoriji van SAD-a birati kandidate za predsjednika.
To bi trebalo ponuditi uvid u snage i potencijalne slabosti Džoa Bajdena i Donalda Trampa dok dva ljuta rivala hrle prema revanšu na izborima.
Što je super utorak?
Tada većina saveznih država glasa u kalendaru predsjedničkih izbora.
Izbori za nominaciju održaće se u Alabami, Aljasci, Arkansasu, Kaliforniji, Koloradu, Mejnu, Masašusetsu, Minesoti, Sjevernoj Karolini, Oklahomi, Tenesiju, Teksasu, Juti, Vermontu, Virdžiniji i američkoj teritorijj Američka Samoa.
Republikanski izbori održaće se u svih ovih 15 država, dok će demokrati glasati u istim državama osim Aljaske. Takođe ćemo dobiti rezultate demokratskog izbora u Ajovi.
Na temelju rezultata svakog izbora, stranački zvaničnici poznati kao delegati dodjeljuju se najboljim kandidatima. Potreban je određen broj izaslanika za formalno imenovanje kandidata na konvenciji svake stranke ovog ljeta, prenosi Kliks.
Otprilike jedna trećina ukupnog broja delegata – 865 republikanaca i najmanje 1.420 demokrata – mogu se izboriti za „Super utorak“.
Trampova kampanja je projektovala da će osvojiti najmanje 773 delegata na dan i osvojiti nominaciju kasnije u martu. Trenutno ima procijenjenih 244 delegata, dok njegova republikanska suparnica Niki Hejli ima 43.
Za osvajanje republikanske nominacije potrebno je minimalno 1.215 delegata, dok je za demokrate 1.968 magična brojka.
Donald Tramp, republikanski favorit, se nada da će konačno izbaciti svog posljednjeg preostalog suparnika iz trke Niki Hejli.
S druge strane, Bajdenova kampanja doživjela je neuspjeh u Mičiganu 27. februara kada se 13 odsto birača proglasilo „neopredijeljenima“ usred kampanje za registraciju glasačkog listića zbog predsjednikove podrške Izraelu zbog rata u Gazi.