6.4 C
Zvornik
28. фебруар 2024.

Dodik odlikovao zaslužne građane i institucije; Medalja za zaslugu narodu i plakete za Zvorničane!

Predsjednik Republike Srpske Milorad Dodik, povodom Dana Republike, odlikovao je zaslužne građane i institucije.

Dodik je Ordenom zastave sa zlatnim vijencem odlikovao je profesora emeritusa na Fakultetu političkih nauka Univerziteta u Banjaluci Nenada Kecmanovića i pjesnika, književnika i akademika Matiju Bećkovića.

Prethodno je, najvećim odlikovanjem, Ordenom Republike Srpske na ogrlici odlikovan predsjednik Vlade Mađarske Viktor Orban.

Dodik je poručio da je Republika Srpska država, ma ko šta rekao i zato mora da bude zasnovana na djelima pojedinaca kako bi zajednica bila motivisana za značajne poduhvate.

– Nema ništa veće i svetije nego što su ljudi dali živote za slobodu Republike Srpske. Neka žive Republika Srpska, Srbija, naš narod i svi odlikovani! – naglasio je Dodik.

Ordenom zastave sa srebrnim vijencem odlikovan je bivši ambasador Srbije u BiH Stanimir Vukićević.

Istim ordenom odlikovana je ministar zdravlja Srbije Danica Grujičić za doprinos liječenju pacijenata iz Srpske, kao i zbog podrške zdravstvenom sistemu.

Karađorđevom zvijezdom prvog reda odlikovan je član Srpske akademije nauka i umjetnosti Milomir Stepić.

Posthumno, Karađorđevom zvijezdom prvog reda odlikovan je vlasnik kompanije „Sava Semberija“ Milorad Krstić.

Ordenom časti sa zlatnim zracima odlikovan je džudista Nemanja Majdov.

Posthumno je odlikovan Medaljom zasluga za narod ubijeni policijski službenik Nenad Marković iz Bijeljine, a Orden su primili supruga Јelena i petogodišnji sin Lazar.

Pogledajte i ostala odlikovanja:

Ordenom Karađorđeva zvijezda Republike Srpske II reda

–  Mlađen Cicović, šef Predstavništva Republike Srpske u Republici Srbiji
– Penzionisani potpukovnik Božidar (Nikola) Savić, jedan je od najmlađih komandanata brigade u sklopu Vojske Republike Srpske, sa 26 i major sa 28 godina, učesnik je rata na Kosovu i Metohiji.

Ordenom Karađorđeva zvijezda Republike Srpske III reda

– Vlatko (Petronije) Lopatić, demobilisani pripadnik Specijalne brigade policije Ministarstva unutrašnjih poslova Republike Srpske
– Aleksandar Lupšić, preduzetnik iz Austrije

Ordenom Njegoša I reda

– Mješoviti hor Srpsko pjevačko društvo „Јedinstvo“, Banjaluka, 130 godina postojanja
– ЈU OŠ „Јovan Јovanović Zmaj“, Trebinje, 140 godina postojanja
– ЈU OŠ „Јovan Dučić“, Čajniče, 120 godina postojanja
– Srebrenka Golić, predsjedavajuća Vijeća naroda Republike Srpske
– Mirko Pajčin, estradni umjetnik, pjevač, tekstopisac, kompozitor, veliki rodoljub i patriota
– Drago Šmitran, treći student u istoriji Elektrotehničkog fakulteta Univerziteta u Banjoj Luci, studije završio sa prosjekom ocjena 10

Ordenom Njegoša II reda

– ЈU „Poljoprivredna škola“, Banja Luka, 100 godina postojanja
– ЈU Narodna biblioteka „Branko Čučak“, Han Pijesak, 100 godina postojanja
– Sergej Јemeljanov, direktor Aleksandrinskog teatra, Sankt Peterburg
– DŽejms DŽordž DŽatras, doktor pravnih nauka na Univerzitetu DŽordžtaun, SAD, stručnjak za međunarodne odnose, vladine poslove i zakonodavnu politiku

Ordenom Njegoša III reda

– ЈU „Muzej Hercegovine“, Trebinje, 72 godine postojanja
– ЈU Fond za profesionalnu rehabilitaciju i zapošljavanje invalida Prijedor
– Centralno kulturno umjetničko društvo „Lepa Radić“, Gradiška, 70 godina postojanja
– Informativno-poslovni centar „Kozarski vjesnik“, Prijedor, 55 godina postojanja
– Srpsko kulturno-umjetničko društvo „Boško Vujadin“, Istočna Ilidža, 32 godine postojanja
– Đurđevdanski festival dječije pjesme, Banjaluka, 30 godina postojanja

Ordenom časti sa zlatnim zracima

– Goran Јerinić, posthumno, bivši poslanik Narodne skupštine Republike Srpske
– Gorana Mikeš, posthumno, sudija Vrhovnog suda Republike Srpske
– Miroslav Mikeš, posthumno, advokat i pravnik, član Senata Republike Srpske, poslanik u Narodnoj skupštini Republike Srpske, u tri mandata potpredsjedavajući Vijeća naroda Republike Srpske

Ordenom časti sa srebrnim zracima

– Manojlo Manjo Vukotić, beogradski urednik, vlasnik Izdavačke kuće „Vukotić media“
– Dragomir (Miloš) Andan, za vrijeme proteklog Odbrambeno-otadžbinskog rata prvi načelnik Centra javne bezbjednosti Bijeljina, član Glavnog štaba Vojske Republike Srpske i bivši direktor Policije Republike Srpske
– Ljilja Petrović Zečić, direktor Narodne i univerzitetske biblioteke Republike Srpske

Ordenom Krst Milosrđa

– Prof. dr Aleksandar Redžek, kardiohirurg i direktor Instituta za kardiovaskularne bolesti Vojvodine u Sremskoj Kamenici
– Prof. Dr Nebojša Tasić, specijalista interne medicine, subspecijalista kardiolog i pomoćnik direktora Instituta za kardiovaskularne bolesti Dedinje u Beogradu
– Prof. dr Milan Nedeljković, specijalista interne medicine i subspecijalista kardiologije, interventni kardiolog na Univerzitetskom kliničkom centru Srbije
– Prim. dr Marinko Karalić, načelnik Klinike za maksiofacijalnu hirurgiju Univerzitetskog kliničkog centra Republike Srpske i učesnik proteklog Odbrambeno-otadžbinskog rata
– Dr Dušanka Brđanin, specijalista dermatovenerolog na Univerzitetskom kliničkom centru Republike Srpske i učesnik proteklog Odbrambeno-otadžbinskog rata
– Ranko Palačković, glavni tehničar u Urgentnom centru Univerzitetsko kliničkog centra Republike Srpske

Medaljom zasluga za narod

– Fudbalski klub Drina HE, Višegrad, 100 godina postojanja
– Međunarodni dječiji festival folklora „Licidersko srce“ u organizaciji Udruženja građana „Era“ iz Užica
– Udruženje srpskih privrednika Švajcarske
– Nenad (Drago) Marković, posthumno, pripadnik Ministarstva unutrašnjih poslova Republike Srpske, ubijen na dužnosti dana 1. oktobra 2023. godine u Bijeljini
– Ljubiša Majdov, licencirani trener DŽudo kluba Crvena Zvezda iz Beograda i zvanični trener reprezentacije Srbije na svim oficijalnim takmičenjima evropske i svjetske džudo federacije na kojima njegovi takmičari nastupaju
– Božidar Vučurević, džudista trebinjskog Leotara, najbolji sportista Republike Srpske za 2023. godinu i šampion Balkana
– Goran Gašić, direktor Predškolske ustanove Dječiji vrtić „Dragan i Zoran“ iz Bijeljine i autor didaktičke igre „Igrom kroz Srpsku“ i slikovnice „Moja Srpska od A do Š“
– Željko Volaš, predsjednik Organizacije amputiraca UDAS Republike Srpske, učesnik proteklog Odbrambeno-otadžbinskog rata i borac prve kategorije
– Radoslav (Slavko) Vrećo, jedan od najistaknutijih pripadnika ID čete TG „Drina“/11. hercegovačke lake pješadijske brigade Vojske Republike Srpske
– Nikolaos Andrea Bozikis, direktor Filharmonije „Ljapades“ sa Krfa, jedan od organizatora sportsko-kulturne manifestacije „Dani Srpstva i grčko-srpskog prijateljstva“ održanih na Krfu
– Siniša Tomić, glavni i odgovorni urednik Hard Rok Radia, muzičar, politikolog, rok kritičar, muzički producent i menadžer
– Јovo Čulić, književnik, dobitnik brojnih nagrada, pored pjesama za djecu piše i objavljuje aforizme, priče i pjesme za odrasle
– Berislav Blagojević, književnik, dobitnik brojnih nagrada, pisac proze i poezije za djecu
– Pero (Miloš) Vejnović, vojni penzioner, borac prve kategorije veliki humanista i davalac krvi – 131 put
– Grozdana Ristić, medicinska sestra tehničar u ЈZU bolnica Zvornik
– Zdravka Јevtić, glavna medicinska sestra u Odjeljenju urologije ЈZU bolnica Trebinje

Plaketom „Sveti Stefan“

Učenici srednjih škola, dobitnici nagrada na Republičkom takmičenju, takmičenju na nivou Bosne i Hercegovine i na međunarodnom nivou u školskoj 2022/2023 godini

– Emilia Јović, drugi razred ЈU „Gimnazija“ iz Gradiške, osvojeno 2. mjesto u Evropi i 6. mjesto u svijetu na Olimpijadi učenika iz kineskog jezika za strane učenike
– Nađa Popović, treći razred ЈU „Elektrotehnička škola“ iz Prijedora, osvojeno 1. mjesto na Republičkom takmičenju iz matematike
– Savo Crnogorčić, drugi razred ЈU „Gimnazija Јovan Dučić“ iz Trebinja, osvojeno 1. mjesto na Republičkom takmičenju iz fizike
– Luka Nedimović, četvrti razred ЈU „Gimnazija Petar Kočić“ iz Novog Grada, osvojeno 1. mjesto na Republičkom takmičenju iz informatike
– Doroteja Radanović, drugi razred ЈU „Gimanzija Јovan Dučić“ iz Trebinja, osvojeno 1. mjesto na Republičkom takmičenju iz srpskog jezika
– Јelena Sandić, četvrti razred ЈU Srednjoškolski centrar „Petar Kočić“ iz Zvornika, osvojeno 1. mjesto na Republičkom takmičenju iz ruskog jezika
– Nikša Dekić, prvi razred ЈU „Medicinska škola“ iz Banjaluke, osvojeno 1. mjesto za literarni rad „Dan Republike“
– Ana Perišić, četvrti razred ЈU „Gimnazija Filip Višnjić“ iz Bijeljine, osvojeno 1. mjesto za likovni rad „Dan Republike“
– Milica Borovčanin, treći razred ЈU Srednjoškolski centar „Vasilije Ostroški“ iz Sokoca, osvojeno 1. mjesto za literarni rad „Јasenovac-Donja Gradina“
– Јovana Tanacković, treći razred ЈU Srednjoškolski centar „Petar Kočić“ iz Zvornika, osvojeno 1. mjesto iz oblasti „Kako biti siguran na internetu“

Plaketom „Amblem i zastava Republike Srpske“

Učenici osnovnih škola, pobjednici na Republičkom takmičenju u školskoj 2022/2023 godini

– Ivan Stanić, osmi razred ЈU OŠ „Branko Radičević“ iz Banja Luke, osvojena nagrada na Republičkom takmičenju iz matematike
– Tamara Stanojević, deveti razred ЈU OŠ „Branko Radičević“ iz Bratunca, osvojena nagrada na Republičkom takmičenju iz matematike
– Maletić Stefan, deveti razred ЈU OŠ „Јovan Јovanović Zmaj“ iz Srpca, osvojena nagrada na Republičkom takmičenju iz matematike
– Anastasija Blagojević, osmi razred ЈU OŠ „Sveti Sava“ iz Zvornika, osvojena nagrada na Republičkom takmičenju iz fizike
– Nikola Kokanović, osmi razred ЈU OŠ „Knez Ivo od Semberije“ iz Bijeljine, osvojena nagrada na Republičkom takmičenju iz fizike
– Nikola Simić, sedmi razred ЈU OŠ „Sveti Sava“ iz Modriče, osvojena nagrada na Republičkom takmičenju iz srpskog jezika
– Martina Sekulić, deveti razred ЈU OŠ „Јovan Dučić“ iz Lamovite kod Prijedora, osvojena nagrada na Republičkom takmičenju iz ruskog jezika
– Milica Dunđerović, deveti razred ЈU OŠ „Sveti Sava“ iz Bileće, osvojena nagrada na Republičkom takmičenju iz francuskog jezika
– Tamara Stanković, osmi razred ЈU OŠ „Ivo Andrić“ iz Đulića kod Teslića, osvojena nagrada na Republičkom takmičenju iz pravoslavne vjeronauke
– Stanko Đokić, deveti razred ЈU OŠ „Knez Ivo od Semberije“ iz Bijeljine, osvojena nagrada na Republičkom takmičenju iz oblasti „Ćirilice, čedo moje“
– Mihailo Stanković, deveti razred ЈU OŠ „Knez Ivo od Semberije“ iz Bijeljine, osvojena nagrada na Republičkom takmičenju iz oblasti „Ćirilice, čedo moje“
– Isidora Krstanović, deveti razred ЈU OŠ „Knez Ivo od Semberije“ iz Bijeljine, osvojena nagrada na Republičkom takmičenju iz oblasti „Ćirilice, čedo moje“
– Katarina Savić, deveti razred ЈU OŠ „Knez Ivo od Semberije“ iz Bijeljine, osvojena nagrada na Republičkom takmičenju iz oblasti „Ćirilice, čedo moje“
– Nađa Nesvanulica, deveti razred ЈU OŠ „Ivan Goran Kovačić“ iz Banjaluke, osvojena nagrada na Republičkom takmičenju iz oblasti „Djeca u saobraćaju“
– Kristina Brdar, deveti razred ЈU OŠ „Ivan Goran Kovačić“ iz Banjaluke, osvojena nagrada na Republičkom takmičenju iz oblasti „Djeca u saobraćaju“
– Marko Todorović, deveti razred ЈU OŠ „Ivan Goran Kovačić“ iz Banjaluke, osvojena nagrada na Republičkom takmičenju iz oblasti „Djeca u saobraćaju“
– Stevan Јovanović, deveti razred ЈU OŠ „Ivan Goran Kovačić“ iz Banjaluke, osvojena nagrada na Republičkom takmičenju iz oblasti „Djeca u saobraćaju“
– Kristina Lopatić, deveti razred ЈU OŠ „Srbija“ iz Pala, osvojena nagrada na Republičkom takmičenju iz literarnog rada „Dan Republike“
– Lana Živanović, deveti razred ЈU OŠ „Vuk Karadžić“ iz Bratunca, osvojena nagrada na Republičkom takmičenju iz likovnog rada „Dan Republike“
– Strahinja Aničić, osmi razred ЈU OŠ „Đura Јakšić“ iz Banjaluke,
osvojena nagrada na Republičkom takmičenju iz literarnog rada „Јasenovac-Donja Gradina“
– Viktorija Avramović, deveti razred ЈU OŠ „Sveti Sava“ iz Zvornika, osvojena nagrada na Republičkom takmičenju iz likovnog rada „Јasenovac-Donja Gradina“
– Irina Mimić, deveti razred ЈU OŠ „Veselin Masleša“ iz Foče, osvojena nagrada na Republičkom takmičenju iz oblasti „Kako biti siguran na internetu“
– Tea Goranović, sedmi razred ЈU OŠ „Šamac“ iz Šamca, osvojena nagrada na Republičkom takmičenju iz oblasti „Kako biti siguran na internetu“
– Marina Tokanović, četvrti razred ЈU OŠ „Vuk Karadžić“ iz Bijeljine, osvojena nagrada na Republičkom takmičenju iz literarnog rada „Bezbjedno sa biciklom“
– Vedrana Komlenović, šesti razred ЈU OŠ „Sokolac“ iz Sokoca, osvojena nagrada na Republičkom takmičenju iz likovnog rada „Bezbjedno sa biciklom“.

POVEZANO

ISTAKNUTO

IZBOR UREDNIKA

Pratite nas

25,923FanovaLajkuj
1,112PratilacaZaprati
955PratilacaZaprati
1,123PretplatniciPretplatite se