5.4 C
Zvornik
11. мај 2024.

Pravosuđe ne reaguje na rasprostranjenu korupciju

SARAJEVO – Misija OEBS-a u BiH predstavila je danas svoj treći izvještaj o praćenju procesuiranja predmeta korupcije pred sudovima u BiH, u kojem se ukazuje na „neuspjeh sistema kaznenog pravosuđa, što je de fakto rezultiralo nekažnjavanjem počinilaca mnogih ozbiljnih krivičnih djela“.

Izvještaj pod nazivom „Treći godišnji izvještaj o odgovoru pravosuđa na korupciju: Sindrom nekažnjivosti“ predstavlja nastavak rada i oslanja se na dva prethodna izvještaja, objavljena u februaru 2018. i aprilu 2019. godine.

U izvještaju se daje ocjena efikasnosti odgovora pravosuđa na korupciju u 2019. godini, na osnovu praćenja 302 predmeta korupcije pred 45 sudova širom BiH. Takođe, daje se osvrt na provođenje 24 preporuke iz prethodnih izvještaja s ciljem unapređenja procesuiranja predmeta korupcije u BiH.

„Naziv izvještaja – ‘Sindrom nekažnjivosti’ je oštar, ali, nažalost, odražava realnu sliku trenutne situacije. Kriza etike u pravosuđu u BiH i neuspjeh da se osigura odgovornost za korupciju ne mogu se ignorisati. Ponovno uspostavljanje integriteta, nepristrasnosti i odgovornosti pravosuđa je neophodan preduslov za postizanje efikasnijeg odgovora pravosuđa na korupciju“, izjavila je šef Misije OEBS-a u BiH Ketlin Kavalek.

Ambasador SAD u BiH Erik Nelson rekao je da je efikasan pravosudni sistem u BiH, koji se bori protiv korupcije, ključni dio evroatlantskih integracija BiH.

„Nažalost, razni nivoi pravosudnog sistema nisu uspješni u ovom pogledu. Međunarodna zajednica, koja uključuje SAD, OEBS i EU, veoma je aktivna u zagovaranju transparentnog i efikasnog pravosuđa. Nažalost, ne vidimo rezultate“, naveo je Nelson.

On je dodao da preporuke ovog izvještaja jasno ukazuju na to da je potrebno povećati transparentnost pravosudnog sistema.

„Spoljni akteri, kao što je međunarodna zajednica, ne mogu biti jedini garant reforme. Vlasti moraju preduzeti korake“, rekao je Nelson.

Šef Delegacije EU u BiH Johan Satler istakao je da široko rasprostranjena korupcija u javnoj sferi i njena snažna veza sa organizovanim kriminalom predstavlja jedan od najtežih problema s kojima se BiH danas suočava, te da su građani s pravom zabrinuti zbog toga.

„Krajnje je vrijeme da vlasti pokažu spremnost za uvođenje promjena koje su ovoj zemlji očajnički potrebne time što će, u što skorijem roku, donijeti potrebne zakone i obezbijediti integritet, transparentnost i odgovornost nosilaca javnih funkcija, što je takođe od ključnog značaja za vraćanje povjerenja javnosti“, istakao je Satler.

Ovaj izvještaj je izrađen u okviru projekta pod nazivom „Procjena potreba pravosuđa u procesuiranju korupcije kroz praćenje rada na krivičnim predmetima“, koji se provodi uz podršku Biroa za borbu protiv međunarodne trgovine drogom i provođenje zakona pri Ministarstvu inostranih poslova SAD. 

POVEZANO

ISTAKNUTO

IZBOR UREDNIKA

Pratite nas

25,923FanovaLajkuj
1,112PratilacaZaprati
955PratilacaZaprati
1,123PretplatniciPretplatite se