Kompanija „Alumina“ je privredni dragulj Republike Srpske, koji zaslužuje posebnu pažnju svih državnih struktura kako bi se obezbijedio politički milje da se ova fabrika još više razvija, kaže Jakov Galić, dugogodišnji privrednik iz Zvornika i poslanik u Predstavničkom domu Parlamenta BiH.
Imajući u vidu da u matičnom preduzeću, Fabrici glinice „Birač“, više od devet godina traje stečajni postupak, poslovni rezultati „Alumine“ su, dodaje Galić, zaista impresivni, što predstavlja ogroman uspjeh menadžmenta i radnika ovog kolektiva.
-„Alumina“ je, moram priznati, hit punih devet godina koliko traje stečajni postupak – izjavio je Galić za „Alumina info“, Jutjub kanal kompanije „Alumina“.
Po njegovom mišljenju, začuđujuće je da ovoliko dugo traje stečajni postupak, posebno ako se ima u vidu značaj „Alumine“ za Republiku Srpsku, BiH, jednom riječju za čitav ovaj prostor, a prije svega regiju Birač.
-Imam utisak da se nije vodilo dovoljno računa o tome, odnosno trebalo je naravno da se ubrza stečajni postupak – rekao je Galić, te dodao da je na sve moguće načine trebalo podržati napore rukovodstva fabrike s obzirom da je, kako je naglasio, u ovako teškim okolnostima ostvarilo fascinantne rezultate.
On je rekao da je „Alumina“ napravila veliki iskorak u pravcu proširenja svog proizvodnog programa i da je, kako je objasnio, gotovo nevjerovatno da firma koja je u stečaju osvoji tridesetak novih proizvoda, koji su veoma traženi na svjetskom tržištu.
-Iz tog razloga treba pružiti svaku podršku „Alumini“ i treba što prije završiti stečajni postupak, te da se vlasnička transformacija fabrike, odnosno „Alumine“, uradi na najbolji mogući način – istakao je Galić.
On smatra, pozivajući se na razgovore sa mnogima iz ove oblasti, da je najbolji način da država, odnosno Republika Srpska, bude većinski vlasnik fabrike, te da se u vlasničkoj transformaciji uključi menadžment „Alumine“, kao i svjetske kompanije koje rade sa „Aluminom“ i koje su u toj oblasti daleko najjače i kod kojih, naravno, postoji velika težnja da se uključe u privatizaciju „Alumine“.
-To je najbolji mogući način koji će, uvjeren sam, obezbijediti siguran plasman proizvoda, ali i dalje širenje „Alumine“ i stvaranje novih fabrika kako u krugu „Alumine“, tako i u njenom okruženju, čime će, faktički, Republika Srpska dobiti lokomotivu razvoja kad je u pitanju industrijska proizvodnja – naglašava Galić.
Zato, upozorava Galić, ne bi trebalo da se dozvoli da se eksperimentiše sa privatizacijom „Alumine“, da se ona uradi na površan način, i da se jedan ovakav trend i ekspanzija koju je „Alumina“ pokazala i dokazala u svjetskim okvirima, dovedu u pitanje.
-Zaista ne bi trebalo da se prave bilo kakvi kompromisi kad je u pitanju buduća privatizacija ove fabrike. Najbolji mogući način, kako sam rekao, je svakako u dogovoru sa ljudima koji trenutno vode „Aluminu“, za koje mogu da kažem sve najbolje u poslovnom smislu. Ne znam da li bi neko drugi ostvario ovakve rezultate sa fabrikom koja je u stečaju, koja je bila svima dužna, i državi i radnicima – rekao je Galić i naglasio da je zaista facinantno šta je rukovodstvo „Alumine“ postiglo u sferi stvaranja proizvodnih i poslovnih rezultata u proteklom periodu.