Cijene nafte na svjetskom tržištu danas su u porastu usljed problema u dostavi prirodnog gasa, električne energije i uglja širom planete.
U Londonu je cijena sirove nafte „brent“ iz Sjevernog mora veća za 65 centi ili 0,8 odsto i sada je 84,98 dolara po barelu.
Cijena svijetle sirove nafte u Njujorku porasla je za 87 centi ili 1,1 odsto i iznosi 83,31 dolar po barelu.
„Na tržištu obično cijenama rukovodi „brent“, ali ovaj put su unutrašnja pitanja u SAD uticala na svijetlu sirovu naftu. Nedavna sezona uragana pokazala se problematičnom i američki proizvođači se nisu u potpunosti oporavili od štete koju je pričinila „Ajda“, rekao je analitičar tržišta iz firme „PVM“ u Londonu Tamaš Varga.
Analitičari smatraju da će cijene nafte, uglja i prirodnog gasa ostati visoke, pošto je temperatura u padu širom sjeverne hemisfere usljed dolaska zime.