Na opštim izborima u BiH do 15.00 časova glasalo je 1.181.278 ili 36,60 odsto registrovanih birača, što je blagi porast u odnosu na izbore 2010. kada je do istog vremena izašlo 35,71 odsto, izjavio je predsjednik Centralne izborne komisije /CIK/ BiH Stjepan Mikić.
U Republici Srpskoj do 15.00 časova od 1.209.505 birača glasalo je 488.952 ili 40,43 odsto, a u Federaciji BiH /FBiH/ od 2.018.038 glasalo je 692.326 birača ili 34,31 odsto.
Mikić je novinarima u Sarajevu rekao da je do 15.00 časova zabilježen manji odziv birača u Federaciji BiH, za oko jedan odsto u odnosu na 2010. godinu, dok je izlaznost u Republici Srpskoj povećana za oko pet odsto.
Prema njegovim riječima, najveći odziv birača evidentiran je u federalnoj opštini Pale i iznosi 65,85 odsto, a najmanji u Dobretićima gdje je odziv do 15.00 časova bio 16,8 odsto.
Posmatrano po diplomatsko konzularnim predstavništvima BiH, kaže Mikić, u Beču je izašlo 44 odsto, Minhenu 51 odsto, Frankfurtu 29 odsto, Berlinu 83 odsto i Štutgartu 37 odsto birača.
Predsjednik CIK-a je istakao da izborni proces protiče bez većih problema, tako da policija nije imala potrebe da interveniše, a nije bilo ni prekida izbornog procesa.
On je ponovio da je CIK obaviješten o dva incidenta u FBiH – na biračkom mjestu u Osnovnoj školi „Muhsin Rizvić“ u Fojnici, gdje je jedno lice narušilo javni red i mir, te u Kijevu u Sanskom Mostu gdje su javni red i mir narušila dva lica. Zbog toga je ovo biračko mjesto bilo zatvoreno od 8.10 do 8.50 časova.
Mikić je rekao da je Direktor policije Republike Srpske obavijestio CIK da od 11.00 do 13.00 časova nije bilo problema tokom izbornog procesa na biralištima u Srpskoj.
On kaže da su manji incidenti zabilježeni u Federaciji – u Stocu, Drvaru, kao i u Sarajevu, gdje je jedno lice na biralištu u opštini Novi Grad odbilo da preda nepopunjene glasačke listiće.
Policija je u distriktu Brčkom, rekao je Mikić, evidentirala tri slučaja
nedozvoljenog lobiranja i uticaja na birače.
On je najavio da će od 17.30 časova pod policijskom pratnjom biti organizovan prevoz glasačkih listića iz inostranstva na relaciji od centra za brojanje u Istočnom Sarajevu ka Glavnom centru za brojanje u sarajevskoj Zetri.
Mikić nije mogao da potvrdi da li se neka birališta u Federaciji BiH nalaze u vjerskim objektima, kako je navodno prijavila posmatračka koalicija „Pod lupom“, ali je naveo da CIK još nema ni konkretnih dokaza u vezi sa navodnim pokušajima izborne krađe po tzv. modelu „bugarski voz“.
Odgovarajući na novinarska pitanja član CIK-a Branko Petrić istakao je da su neumjesna i sugestivna pitanja u vezi sa viškom ili manjkom biračkih listića na pojedinim biralištima, jer je riječ o utvrđenim procedurama koje su pod kontrolom CIK-a.
„Mada, greške su moguće jer nije lako apsolutno precizno upakovati čak 42 kombinacije glasačkih listića, ali to je lako popraviti“, dodao je Petrić.
NJegova koleginica Irena Hadžiabdić naglasila je da će svako eventualno kršenje izborne tišine, koje bude prijavljeno, biti razmatrano, i ako bude elemenata biće i sankcionisano, bez obzira da li je riječ o društvenim mrežama, sms-porukama itd.
Sljedeću konferenciju za novinare u zgradi institucija BiH u Sarajevu, CIK BiH je najavio za 21.00 čas.
(SRNA)