Sastanak u Sankt Peterburgu: Saradnja Republike Srpske i Rusije se nastavlja

SPIEF
Međunarodni ekonomski forum
20 godina
visokog nivoa političke saradnje
Orden
uručen gubernatoru Beglovu

Lider SNSD-a Milorad Dodik istakao je, nakon sastanka sa ruskim ministrom spoljnih poslova Sergejom Lavrovom u Sankt Peterburgu, da se saradnja Republike Srpske i Ruske Federacije nastavlja na svim nivoima i da taj proces niko ne može zaustaviti.

Dodik je naveo da je Lavrov potvrdio privrženost Rusije Dejtonskom mirovnom sporazumu, teritorijalnom integritetu i suverenitetu BiH, što prema ruskom stavu podrazumijeva prekid rada OHR-a i odlazak stranih sudija iz Ustavnog suda BiH. Ruska strana smatra da se sve devijacije nastale kršenjem Dejtona moraju ispraviti kroz dijalog domaćih političara.

Bojkot zajedničke komisije i stav o sankcijama

Tokom razgovora, Dodik je ponovio jasan stav da Republika Srpska ne želi da podrži bilo kakve mjere sankcija prema Ruskoj Federaciji. On je prenio Lavrovu da unutar BiH postoji opstrukcija od strane bošnjačkih i hrvatskih političara koji bojkotuju rad zajedničke međuvladine komisije.

„Lavrov je izrazio nezadovoljstvo činjenicom da Bošnjaci i Hrvati bojkotuju rad zajedničke međuvladine komisije. Svi znamo da je ponašanje bošnjačkih političara izrazito neprijateljsko prema Ruskoj Federaciji, ali to nije smetnja da Republika Srpska nastavi da razvija saradnju sa Rusijom.“

— Milorad Dodik, lider SNSD-a

Dodik je izrazio zabrinutost zbog naoružavanja Njemačke i dodatne remilitarizacije Evropske unije, ocjenjujući da ona sve više poprima karakteristike vojnog saveza. Na sastanku je bilo riječi i o operacionalizaciji ranijih dogovora sa predsjednikom Rusije Vladimirom Putinom koji se tiču realizacije konkretnih ekonomskih i infrastrukturnih projekata.

🇷🇺 AKTIVNOSTI NA FORUMU: Delegacija Republike Srpske učestvuje na Međunarodnom ekonomskom forumu u Sankt Peterburgu, koji se održava pod sloganom „Pragmatičan dijalog: put ka stabilnoj budućnosti“. Ranije je održan i sastanak sa gubernatorom ove oblasti Aleksandrom Beglovom, kojem je uručen Orden zastave Republike Srpske sa zlatnim vijencem.

Pratite nas preko Telegrama

Pročitajte još

IzvorRTRS

POVEZANO

ISTAKNUTO

IZBOR UREDNIKA

Pratite nas

25,923FanovaLajkuj
2,075PratilacaZaprati
955PratilacaZaprati
1,123PretplatniciPretplatite se