Oglas

Vlada Srpske povlači sporni zakon o zdravstvenom osiguranju iz procedure

Prijedlog zakona o izmjenama i dopunama Zakona o obaveznom zdravstvenom osiguranju u Republici Srpskoj, koji je podigao veliku prašinu zbog spornih odredbi, definitivno će biti povučen iz parlamentarne procedure. Ovu informaciju potvrdio je Alen Šeranić, ministar zdravlja i socijalne zaštite Republike Srpske, navodeći da će Vlada RS povući navedeni akt iz Narodne skupštine Republike Srpske.

„Juče smo imali dodatne konsultacije sa predsjednikom SNSD-a Miloradom Dodikom i na bazi tih konsultacija i stava stranke očekuje se jasna politička usaglašenost, ali i usaglašenost samog zakona sa zajednicom i građanima”, izjavio je Alen Šeranić.

Ministar je posebno naglasio važnost dijaloga sa Savezom sindikata Republike Srpske, koji je javno upućivao brojne amandmane na predložena rješenja. Kroz predstojeće usaglašavanje, dodao je, cilj je doći do konkretnijih i boljih rješenja koja su u direktnom interesu građana.

Milorad Dodik, lider SNSD-a, jasno je poručio da neće podržati izmjene koje su izazvale brojne nedoumice i nejasnoće u javnosti. Istakao je da zdravstveni sistem mora biti na korist građana i zadovoljstvo zdravstvenih radnika, uz poruku da neće dozvoliti obmanjivanje naroda.

Predloženim izmjenama, koje su sada van procedure, bilo je definisano da radnik kojem nisu uplaćeni doprinosi mora sam platiti liječenje ukoliko poslodavac ne ispuni obavezu do trenutka otpusta iz bolnice. Takođe, sporno je bilo i brisanje gornje granice партиципације od 370 KM, na šta je Savez sindikata RS reagovao tražeći da se iznos ograniči na polovinu najniže plate.

Ovaj zakonski prijedlog, koji se trebao naći pred poslanicima 19. maja, sada ide na doradu kako bi se izbjegle dileme oko toga ko snosi troškove liječenja u slučaju neuplaćenih doprinosa.

Pratite nas preko Telegrama

Pročitajte još

POVEZANO

ISTAKNUTO

IZBOR UREDNIKA

Pratite nas

25,923FanovaLajkuj
2,074PratilacaZaprati
955PratilacaZaprati
1,123PretplatniciPretplatite se