Stradanje sarajevskih Srba — pokrenut projekat dokumentovanja, porodice poginulih pozivaju se da progovore

4.000+
boraca i civila stradalih na području Sarajevsko-romanijske regije
1
studijski prostor za snimanje svjedočanstava — u Gradskoj upravi

Gradonačelnik Istočnog Sarajeva Ljubiša Ćosić, predstavnici gradskih opština i direktor Memorijalnog centra Republike Srpske Denis Bojić potpisali su juče memorandum o institucionalnoj saradnji — cilj je dokumentovati stradanje sarajevskih Srba tokom Odbrambeno-otadžbinskog rata na području Sarajeva i Sarajevsko-romanijske regije.

Memorandumom je predviđeno obezbjeđivanje studijskog prostora za snimanje video-svjedočanstava, kao i formiranje stručnog tima koji će raditi u saradnji sa organizacijama proisteklim iz rata i saradnicima iz gradskih opština Istočnog Sarajeva. Snimljena svjedočanstva biće dio postavke muzeja posvećenog stvaranju Republike Srpske i arhiva Memorijalnog centra, koji će biti dostupan i gradu Istočno Sarajevo.

„Vrijeme je da se Srbima skine etiketa koju im godinama nepravedno i nezasluženo lijepe. Ovaj posao ne radimo samo zbog sebe i onih koji su stvorili Republiku Srpsku, već i zbog svoje djece, koja treba da čuju i nikada ne zaborave ova svjedočanstva.“

— Ljubiša Ćosić, gradonačelnik Istočnog Sarajeva

Ćosić je pojasnio da Memorandum podrazumijeva audio-vizuelne zapise porodica poginulih, zarobljenih i nestalih vojnika i civila, te da će na taj način biti stvorena baza koja nije samo puka statistička baza, već proces dokumentovanja istorije Republike Srpske.

„Pred nama je ogroman, izazovan i nacionalno važan posao koji ćemo, siguran sam, kroz ovu sinergiju i zajedničku ideju uraditi na način dostojan svake naše žrtve.“

— Denis Bojić, direktor Memorijalnog centra Republike Srpske

Predsjednica Republičke organizacije porodica zarobljenih, poginulih boraca i nestalih civila Isidora Graorac istakla je da je samo na području Sarajevsko-romanijske regije stradalo više od 4.000 boraca i civila, prenosi „Glas Srpske„.

„Samo na prostoru Sarajevsko-romanijske regije stradalo je više od 4.000 boraca i civila, koji treba zauvijek da ostanu upisani u istoriju i kulturu pamćenja našeg naroda.“

— Isidora Graorac, predsjednica Republičke organizacije porodica poginulih boraca i nestalih civila

Načelnik Trnova Miroslav Bjelica naglasio je da je Trnovo jedna od najstradalnijih opština u Republici Srpskoj i da će lokalna uprava dati sve kapacitete kako bi projekat bio odrađen na najbolji mogući način. Nakon potpisivanja memoranduma, potpisnici su obišli prostoriju u Gradskoj upravi koja će biti korišćena za snimanje i dokumentovanje video-materijala.

Pratite nas preko Telegrama

Pročitajte još

POVEZANO

ISTAKNUTO

IZBOR UREDNIKA

Pratite nas

25,923FanovaLajkuj
2,073PratilacaZaprati
955PratilacaZaprati
1,123PretplatniciPretplatite se