Lider SNSD-a Milorad Dodik poručio je da u procesu imenovanja nasljednika Kristijana Šmita ime kandidata nije presudno, već isključivo mandat i poštovanje pravnih procedura. Prema njegovim riječima, bilo kakvo novo imenovanje koje zaobiđe predviđene korake neće dobiti legitimitet u očima Banjaluke.
„U javnosti se licitira imenima ko dolazi umjesto Kristijana Šmita. Ime je nevažno, važan je mandat. Važna je procedura izbora i potvrđivanja. Jedna nezakonitost ne može se ispraviti drugom“, istakao je Milorad Dodik u objavi na društvenoj mreži Iks.
Naglasio je da se anti-dejtonsko ponašanje ne može sanirati istim metodama, čak i ako se promijeni glavni akter u Sarajevu. Upravo ovaj stav dodatno produbljuje jaz između rukovodstva u Banjaluci i trenutne administracije OHR-a.
„Visoki predstavnik mora biti izabran na osnovu dogovora i kompromisa potpisnica Dejtonskog sporazuma i potvrđen u Savjetu bezbjednosti UN. Ko bude imenovan na taj način i bude djelovao u skladu s mandatom, imaće saradnju organa Republike Srpske„, jasan je Dodik.
On je takođe podsjetio da je PIK (Savjet za sprovođenje mira) neformalna grupa koja ne postoji u izvornom Dejtonu i stoga nema nikakvu nadležnost za donošenje obavezujućih odluka. Ako se procedure ponovo prekrše, Republika Srpska neće priznati novog zvaničnika, bez obzira na to ko on bio.
„Nama su cilj mir, stabilnost i poštovanje Ustava. Ako je nekome cilj da nastavi s pravljenjem haosa u BiH, može to raditi, ali bez nas“, zaključio je Milorad Dodik, kako prenosi portal RTRS.


