back to top
7.5 C
Zvornik
19. april 2026.
Oglas

Savjet ministara bez dogovora o zaštiti čelika: Hrvatski ministri glasali protiv uvođenja mjera

Savjet ministara BiH ni u drugom krugu glasanja nije podržao prijedlog odluke o uvođenju privremenih zaštitnih mjera na uvoz čelika. Protiv ove odluke, kojom bi se uvela carina od 20% na uvozni čelik, glasali su ministri iz reda hrvatskog naroda, čime je sudbina hiljada radnika postala krajnje neizvjesna.

Košarac: „Savjet ministara je postao karikatura“

Ministar spoljne trgovine i ekonomskih odnosa Staša Košarac nije krio ogorčenje nakon sjednice, ističući da je odluka bila potpuno usklađena sa Sporazumom o stabilizaciji i pridruživanju (SSP).

– Čini mi se da je ovaj Savjet ministara opšta karikatura. Ako nismo tu da budemo uz prevoznike, rudare i metalski sektor, o čemu onda treba da odlučujemo? – upitao je Košarac. On je naglasio da su uvođenje mjera podržale obje entitetske vlade i kompletna privredna komora, ali da je politika pojedinaca iz reda hrvatskog naroda prevagnula nad interesom radnika, piše „Glas Srpske„.

Lančana reakcija: Od rudnika do željeznica

Odbijanje zaštitnih mjera ne pogađa samo željezaru, već cijeli industrijski lanac u oba entiteta. Prema procjenama sindikata, ugroženo je oko 11.000 radnih mjesta u:

  • Željeznicama Republike Srpske i FBiH (koje žive od prevoza čelika i ruda),
  • Rudnicima koji snabdijevaju željezare,
  • Luci Ploče i stotinama drugih firmi povezanih sa ovim sektorom.

Dok su susjedne zemlje uvele zaštitne mjere, BiH ostaje preplavljena jeftinim čelikom iz Italije, Kine i Turske, dok domaći izvoz trpi zbog evropskih ekoloških taksi (CBAM).

Protest radnika ispred zgrade institucija

Dok se unutra glasalo, ispred zgrade Savjeta ministara okupilo se oko 600 radnika koji su tražili spas za svoja radna mjesta. Iz Nove željezare Zenica upozorili su da bi im bilo lakše preći na trgovinu gotovim proizvodima radi brze zarade, ali da su izabrali teži put očuvanja proizvodnje – put koji je danas politika odbila da podrži.

Pratite nas preko Telegrama

Pročitajte još

POVEZANO

ISTAKNUTO

IZBOR UREDNIKA

Pratite nas

25,923FanovaLajkuj
2,081PratilacaZaprati
955PratilacaZaprati
1,123PretplatniciPretplatite se
Skoči na traku sa alatkama