back to top
11.5 C
Zvornik
21. april 2026.

Alarmantni podaci statistike: U Republici Srpskoj pao broj rođenih, dok broj razvoda raste

Republika Srpska nastavlja da se suočava sa ozbiljnim demografskim izazovima, pokazuju najnoviji podaci Republičkog zavoda za statistiku. U četvrtom tromjesečju prošle godine zabilježen je značajan pad broja novorođenih beba, uz istovremeni porast broja umrlih lica i razvoda brakova.

Prema zvaničnom biltenu, u posmatranom periodu registrovano je 2.006 živorođenih beba, što je za 10,5 odsto manje u odnosu na isti period 2024. godine.

Negativan prirodni priraštaj i statistika brakova

Pored pada nataliteta, podaci pokazuju da je u posljednjem kvartalu prošle godine u Srpskoj umrlo 3.488 lica, što je blagi porast od 0,5 odsto u poređenju sa godinom ranije.

Kada je riječ o bračnoj statistici, situacija je takođe nepovoljna:

  • Sklopljena su 1.033 braka (pad od 4,2 odsto).
  • Zabilježeno je 237 razvoda, što predstavlja rast od 2,6 odsto u odnosu na isto tromjesečje 2024. godine.

Ovi podaci ukazuju na nastavak trenda depopulacije i promjena u socijalnoj strukturi društva, što zahtijeva dublju analizu i sistemske mjere podrške porodici i natalitetu.

Pratite nas preko Telegrama

Pročitajte još

POVEZANO

ISTAKNUTO

IZBOR UREDNIKA

Pratite nas

25,923FanovaLajkuj
2,079PratilacaZaprati
955PratilacaZaprati
1,123PretplatniciPretplatite se
Skoči na traku sa alatkama