Banjalučki sud potvrdio je da se mito policiji ne isplati, osudivši Đorđa Marjanovića na visoku novčanu kaznu.
Marjanović je proglašen krivim za krivično djelo davanje mita, a presudi je prethodio sporazum o priznanju krivice koji je zaključio sa Republičkim tužilaštvom.
Hronologija „dogovora“ koji je pošao po zlu
Incident se dogodio 16. oktobra prošle godine u Prijedoru. Nakon što su ga policajci zaustavili i saopštili mu da slijedi kazna zbog nevezanja pojasa, Marjanović je pokušao da se „dogovori“.
Prema optužnici, on je policajcima rekao: „Može li da se ne piše kazna, da se dogovorimo, da mi vratite saobraćajnu?“. Zatim je u dokumente stavio 10 KM i pet evra uz opasku: „Ovo je za vas, da se počastite“.
Priznanje kao olakšavajuća okolnost
Obrazlažući presudu, sudija Igor Cimeša naveo je da je sud cijenio Marjanovićevo priznanje u ranoj fazi postupka, činjenicu da ranije nije osuđivan, te njegove porodične prilike. Otežavajućih okolnosti nije bilo.
Osim novčane kazne, sud je naložio i oduzimanje „mita“ – onih 10 KM i pet evra biće predati Agenciji za upravljanje oduzetom imovinom, piše „Glas Srpske„.
Zatvor ako ne plati kaznu
Ukoliko Marjanović ne plati kaznu u predviđenom roku, ona će biti zamijenjena kaznom zatvora. Svakih 100 KM neplaćene kazne biće zamijenjeno jednim danom iza rešetaka.


