ZVORNIK – U zvorničkom Domu omladine večeras je predstavljena knjiga „Vuk u ratnoj priči“ autora Milana Jolovića Legende, pukovnika i komandanta Specijalne jedinice „Vukovi sa Drine“, jedne od najelitnijih jedinica Vojske Republike Srpske.
Jolović je rekao Srni da je u knjizi pisao o socijalno-psihološkim aspektima ponašanja vojnika u ratu, ne o junaštvu i čojstvu, nego o ponašanju u ratu, o strahu kako utiče na vojnika, kako vojnik jednim strahom potiskuje drugi.
Ističući da se i on borio sa svojim strahom, a da to ne primijete vojnici, Jolović je naglasio da je opisao i fenomen srpskog seljaka koji kroz istoriju brani i hrani državu.
„U knjizi sam pisao o naoružanju i opremi kako utiče na moral vojnika i pravio određenu genezu kroz istoriju počevši od tursko-ruskih, balkanskih ratova, o Prvom i Drugom svjetskom ratu, kao i o Odbrambeno-otadžbinskom ratu, praveći određena poređenja“, naveo je Jolović.
On je rekao da je u knjizi naveo i fenomen srpskog komandanta koji nije završio vojnu školu, opisujući koje karakteristike mora da ispuni čovjek koji može da bude uspješan komadant bez završene vojene akademije.
Penzionsani pukovnik Vojske Srbije Duško Šljivančanin rekao je da je knjiga, između ostalog, namijenjena i za stručnu i za čitalačku javnost, odnosno za svakog vojnika, podoficira i oficira.
„Legenda je pisao ovu knjigu tako da je može čitati i onaj protiv koga je ratovao, zaista bez ikakve uvrede, jer govori o opštim temama“, istakao je Šljivančanin i naglasio da autor nigdje u knjizi ne govori i ne ističe svoju ličnost.
Šljivančanin je preporučio knjigu i psihlozima koji rade na vojnim akademijama i u vojnim trupama da je pročitaju i vide kako neke vrste stresa i nepredvidive situacije u ratu utiču na vojnike i oficire.
Dragoslav Bokan, koji je napisao predgovor knjige „Vuk u ratnoj priči“, rekao je da Jolović svakom rečenicom otkriva jednu tajnu koju bez njega i ove knjige nikada ne bi saznali.
„Ova knjiga je na neki način jedinstvena u cijeloj istoriji pisanja knjiga o ratu u srpskoj književnosti, srpskoj istoriografiji i srpskoj vojnoj teoriji. Bez ove knjige teško možemo da razumijemo te oklevetane devedesete godine prošlog vijeka, vojsku koja je uspjela da stigne i prestigne slavne pretke“, rekao je Bokan.
Ističući da o ratu najčešće pišu ljudi koji nisu ratovali ili su imali neke male marginalne i sporedne uloge, Bokan je rekao da je ovu knjigu napisao ratnik koji je vodio vojsku pod pokličom „Za mnom“ i čiji je zov toliko poznat da je plašio neprijatelja i ulivao sigurnost saborcima.
„Inspirisan njegovim djelom u predgovoru sam naslovio Vučije srce srpskog komandanta“, naveo je Bokan.
O knjizi Milana Jolovića Legende trebalo je da govori i recenzent general Vinko Pandurević, ali zbog obaveza nije mogao da prisustvuje.