Car Neron organizovao bi raskošna slavlja gdje bi se ružino i jasminovo ulje izlivalo u fontane, ispunjavajući vazduh mirisnim notama. Na Bliskom istoku, praksa Bakhoor – spaljivanje tamjana i dragocjenog drva kako bi se mirisom obogatila odjeća i prostor – još uvijek je dio svakodnevice, donoseći mirisni luksuz u svakom trenutku.
Porijeklo riječi parfem tako dolazi od latinskog izraza per fumum, što u prevodu znači kroz dim. Još su stari Rimljani i Arapi prije više od 2.500 godina usavršili umjetnost stvaranja i nošenja mirisa.
Ali šta nam parfem znači danas? Za mnoge od nas, on nije samo dodatak – parfem je naš lični potpis, nešto što govori ko smo i kako se želimo osjećati u svojoj koži. Svaki miris ima moć prenijeti poruku, probuditi sjećanja ili evocirati osjećaj sigurnosti i ugode.
Iako je njegov rezultat suptilan, parfem može transformisati našu svakodnevicu – jedna kap omiljenog mirisa može nas prenijeti u neko drugo vrijeme, podsjetiti na voljenu osobu ili jednostavno učiniti da se osjećamo bolje, samopouzdanije i privlačnije.
Istraživanja pokazuju kako mirisi direktno utiču na naše raspoloženje.
Topli tonovi vanilije i mošusa mogu nas umiriti, dok svježi citrusni ili cvjetni parfemi djeluju stimulišuće, podižući energiju.
Parfem je, zapravo, nevidljivi modni dodatak koji biramo jednako pažljivo kao i odjeću, jer on postaje dio nas, naše svakodnevice i načina na koji komuniciramo sa svijetom, prenosi Zadovoljna.