Pomoću klima-uređaja najbrže rashladimo sobu, međutim, iako su temperature izuzetno visoke i noću, te samim tim nam otežavaju spavanje, stručnjaci napominju da ga ne treba držati uključenim noću.
Postoje zdravstveni rizici zbog kojih se to ne preporučuje, ali posrijedi su i praktični razlozi u vezi s troškovima i višim računima za struju.
Temperaturu možete regulisati drugim načinima, a postoje jasni razlozi zbog kojih nije poželjno da vam klima-uređaj radi za vrijeme spavanja.
Vjerovatno vam se dogodilo da ste se tokom spavanja probudili drhteći i shvatili da je soba previše ohlađena. Alvin Pulins, specijalista za održavanje doma, kaže da su hladna soba i udobno okruženje ključni za dobar san, međutim, isuviše niske temperature mogu ometati kvalitet spavanja i noćnog odmora.
To nije sve. Uključeni ventilator ili klima-uređaj mogu izazvati alergije i učiniti da nemate dovoljno vazduha, što, takođe, uzrokuje loš san.
Iako će po prostoriji cirkulisati vazduh, stručnjaci napominju da ljudi nisu svjesni da, uz vazduh, cirkulišu i grinje, polen i drugi alergeni.
Sušenje vazduha, takođe, stvara osjećaj zagušljivosti. Ako imate problem sa suzenjem očiju, kihanjem ili svrabom u grlu, najbolje je da investirate u prečišćivače zraka.
Bol u zglobovima
Oni koji imaju problem s bolom u zglobovima i mišićima mogu osjetiti pogoršanje ako je klima-uređaj uključen tokom noći, jer on može pojačati bol. Koncentrisani hladni zrak mišiće će učiniti napetima, stvarajući grčeve i bol. Možete primijetiti i da vam se vrat ukočio, prenosi homesandgradens.com, ukoliko koristite ventilator ili klima-uređaj.
Da biste vidjeli razliku, jednostavno prestanite da ih koristite tokom spavanja.
Štednja novca
Smanjenje upotrebe bilo kojih uređaja tokom noći, bez obzira na cijenu električne energije, može dovesti do uštede.
– Provođenjem te prakse, ne samo da štedite na računima za komunalne usluge, već i promovišete dugovječnost i efikasnost vaše opreme za grijanje i hlađenje kada vam je najpotrebnija – kaže Kris Harvej, specijalista za grijanje