Kuvanje pirinča deluje kao bazična kulinarska radnja, osnova kuvanja, a ipak ogroman je broj ljudi koji ne umeju pravilno da skuvaju ovu namirnicu. Da li prvo ide voda, pa se naknadno dodaje pirinač? Ili se pirinač i voda stave u lonac istovremeno? Da li se pirinač stavlja u hladnu ili kipuću vodu? Toliko je pitanja. Bez obzira kojom se metodom odlučite da kuvate pirinač, on će na kraju verovatno biti jestiv, ali kada već ulažete trud u pripremu jela, želite pirinač koji nije gnjecav i lepljiv, već savršeno kuvan – al dente.
Dakle, kako skuvati pirinač a da se ne raspadne? U nastavku teksta donosimo odgovor na vaše pitanje. Pirinač možete kuvati na ringli šporeta, u specijalnom aparatu za kuvanje pirinča ili u mikrotalasnoj pećnici. U sva tri slučaja, ako poslušate naše savete, rezultat će biti baš kao u vašem omiljenom azijskom restoranu!
Priprema pirinča za kuvanje
Bilo da ste odabrali beli i smeđi integralni pirinač, pre nego pristupite kuvanju moraćete dobro da ga operete. Ako pod pranjem podrazumevate ispiranje u dve vode, to nije dovoljno. Pirinač se pere sve dok voda u potpunosti ne postane bistra, bez čestica koje plutaju po njenoj površini. To znači da ćete pirinač oprati u nekoliko voda, a zatim ga staviti u sito ili cediljku sa gustim rupicama i pustiti pod mlaz vode. Zašto je ovaj korak neophodan? Sitne beličaste čestice koje vidite prilikom pranja pirinča zapravo su skrob. Ako ga ne isperete dovoljno dobro i stavite pirinač da se kuva, rezultat će biti lepljiva kaša, a to nije nešto što želite.
Kako skuvati pirinač na ringli šporeta?
Za kuvanje pirinča najvažnija je pravilna razmera vode i pirinča, koja treba da bude 2:1. Dakle, ako kuvate jednu šolju pirinča, biće vam potrebne dve šolje vode. Vodu posolite, kako bi vaš pirinač bio ravnomerno slan, jer ako ga posolite kada je skuvan moglo bi se desiti da na nekim mestima bude u potpunosti neslan, a na drugim – preslan.
- Odmerite dve šolje vode, sipajte u lonac i dodajte izdašan prstohvat soli.
- Stavite vodu na vrelu ringlu i ostavite da proključa.
- Kada voda proključa, dodajte pirinač i smanjite temperaturu ringle na najniže.
- Poklopite lonac poklopcem koji savršeno dihtuje.
- Kuvajte bez otvaranja i mešanja pirinča nekih 15 do 20 minuta.
- Nakon otprilike 18 minuta isključite ringlu i sklonite pirinač.
- Ostavite ga da “odsedi” u poklopljenom loncu još 10ak minuta, kako bi “upio” ostatak vode i vodene pare.
- Nakon toga otvorite poklopac i promešajte pirinač viljuškom.
- Dobili ste savršeno skuvani pahuljasti pirinač koji se ne raspada.
Kako skuvati pirinač u aparatu za kuvanje pirinča?
Aparati specijalne namene obećavaju da ćete pirinač skuvati savršeno baš svaki put – samo ako znate pravilno da koristite ovaj uređaj. Ako posedujete aparat za kuvanje pirinča, procedura kuvanja će biti sledeća:
- Dobro operite pirinač pre nego ga stavite da se kuva.
- U aparatima za kuvanje pirinča razmera vode i pirinča je 1:1. Dakle, na jednu šolju vode dodaćete 1 šolju pirinča.
- Napomena – aparati za kuvanje pirinča su pogodniji za veće količine namirnice koju je potrebno skuvati, nego za manje. Voda se upija različitom brzinom kada je manja količina pirinča u spremniku, zato ćete možda morati da eksperimentišete.
- Pritisnite dugme za pokretanje aparata i sačekajte da obavi svoj posao.
- Nakon što vas aparat obavesti da je vreme kuvanja isteklo, ostavite pirinač da odstoji još 10ak minuta u aparatu, kako bi bio mek, pahuljast i rastresit.
Kako skuvati pirinač u mikrotalasnoj pećnici?
Mikrotalasna pećnica olakšava život jer brzinski priprema sve namirnice za upotrebu. U mikrotalasnoj možete podgrevati hranu, odmrzavati je, ispeći jaje, pripremiti kolač u šolji, pa zašto onda ne biste mogli i da skuvate pirinač? Procedura kuvanja pirinča u mikrotalasnoj je vrlo brza i jednostavna, a rezultati su dobri baš svaki put!
- Dobro operite pirinač pre upotrebe.
- Koristite posudu koja je pogodna za mikrotalasnu – plastičnu, keramičku ili staklenu, bez metalnih delova. Imajte na umu da koristite veću posudu, jer pirinač uvećava svoju zapreminu kuvanjem. Šolja možda deluje kao dovoljna dok je pirinač sirov, ali moglo bi ga biti svuda okolo za svega par minuta.
- Razmera koju ćete koristiti je 2:3 ½ – na dve šolje pirinča dodaćete tri i po šolje vode.
- Uključite mikrotalasnu na najjači režim rada – to je “high” na većini pećnica. Stavite poklopljeni pirinač i kuvajte oko 10ak minuta, dok ne primetime da iz posude izlazi para.
- Nastavite da kuvate još 10-15 minuta na srednjem ili niskom režimu rada (medium ili low). Za to vreme tečnost će se upiti u potpunosti, a vaš pirinač će biti savršeno skuvan, bez raspadanja i gnjecavosti.
- Promešajte pirinač i začinite ga, te poslužite sa željenim jelom.