7.8 C
Zvornik
22. јануар 2025.

Husić se slobodno šetao Srebrenikom, zaštitu mu pružali policija i Orić

Behudin Husić iz Srebrenice, koji je uhapšen jutros u Špionici kod Srebrenika, zajedno je sa Ahomo Harbašem, Nedžadom Hasićem i Samirom Avdićem 2. maja 1996. godine na krajnje brutalan način, motivisani nacionalnom mržnjom i netrpeljivosti prema srpskom narodu, učestvovao u izvršenju ubistva četiri lica srpske nacionalnosti Đorđa Petrovića, Nikole Modraković, Momčila Ristanović i Vlajka Zekić iz opštine Milići.

Srna saznaje da je lokalna policija i rukovodstvo Policijske stanice Srebrenik sve vrijeme bilo upoznato da je za Husićem, zbog učestvovanja u izvršenju navedenog krivičnog djela, raspisana međunarodna potjernica.

I pored toga, Husića nisu željeli da liše slobode, kao što u ranijem periodu nisu htjeli da liše slobode i osumnjičenog, a zatim i osuđenog Nedžada Hasića.

Srna saznaje da je osuđeni Husić sve vrijeme je nesmetano boravio u porodičnoj kuću sa suprugom i djecom u mjestu Špionica, opština Srebrenik, gdje je radio kao građevinski radnik.

Svakodnevno je na području ove lokalne zajednice upravljao motornim vozilima bez vozačke dozvole i ličnih dokumenata, a zaštitu i pomoć su mu, prema tvrdnjama izvora Srne, pružali ratni komandat takozvane Armije BiH Naser Orić i pripadnici njegove jedinice.

Navedenim licima je neposredno nakon izvršenja počinjenog krivičnog djela suđeno pred Okružnim sudom u Bijeljini, te je u toku 1996. godine donešena prvostepena presuda kojom su imenovana lica osuđena na kazne zatvora u trajanju od dvadeset godina, nakon čega se oni nalaze u bjekstvu.

Tim povodom Okružni sud u Bijeljini izdao je nalog o raspisivanju međunarodne potjernice za optuženim Hasićem, Harbašom, Husićem i Avdićem, te donio rješenje o određivanju pritvora za optužene.

Na osnovu međunarodne potjernice Okružnog suda Bijeljina, 2007. godine u SAD je lišen slobode Samir Avdić i isporučen u BiH, gdje je predat u nadležnost Okružnog suda u Bijeljini. U ponovljenom sudskom postupku on je pravosnažno osuđen na kaznu zatvora u trajanju od pet godina, a koju je odslužio u KPZ Bijeljina i KPZ Foča.

Ahmo Harbaš sa porodicom se nalazio u mjestu Lugano, Švajcarska. On je 2. decembra bio lišen slobode od švajcarskih bezbjednosnih službi, ali ekstradicija nije izvršena iz nepoznatih razloga.

U novembru 2020. policijski službenici Agencije za istrage i zaštitu BiH, lišili su slobode Nedžada Hasića.

Žrtve njihovog krvavog pira kobnog dana nalazile su se u šumi nadomak Milića, gdje su spremali građu za pokrivanje kuće Vlajka Zekića, kada su na njih naišli Husić i ostali navedeni počinioci krivičnog djela, koji su u tome periodu naoružani hodali u okolini Srebrenice i Milića, iako se rat već odavno završio.

U samom činu ubistva izvršioci su uz upotrebu motorne testere nad žrtvama počinili masakr, na način da su žrtvama sjekli ruke, noge i glave odvajali od tijela, da bi na kraju tijela spalili.

Ovaj zastrašujući događaj je unio strah i uznemirenje pripadnicima srpskog naroda koji su živjeli u selima u okolini Srebrenice i Milića, a kojima su još bila svježa sjećanja na ratne strahote i zločine počinjene od jedinica takozvane Armije BiH pod kontrolom Nasera Orića, u okolini Srebrenice u periodu od 1992. do 1995. godine.

Pripadnici Agencije za istrage i zaštitu /Sipa/ BiH jutros su u Špionici kod Srebrenika uhapsili jedno lice za kojim je bila raspisana međunarodna potjernica zbog ubistva, potvrđeno je Srni iz Sipe.

„Lice je uhapšeno prema nalogu Okružnog suda u Bijeljini, a na osnovu međunarodne potjernice koja je izdata za krivično djelo ubistvo“, rekli su iz Sipe.

Pratite nas preko Telegrama

Pročitajte još

POVEZANO

ISTAKNUTO

IZBOR UREDNIKA

Pratite nas

25,923FanovaLajkuj
1,112PratilacaZaprati
955PratilacaZaprati
1,123PretplatniciPretplatite se