BANJALUKA – Predsjednik Komisije za sprovođenje referenduma o Danu Republike Srpske Siniša Karan rekao je da je sa formalno-pravnog aspekta potpuno bespredmetno da Tužilaštvo BiH uputi poziv za saslušanje predsjedniku Republike Srpske Miloradu Dodiku zbog održavanja referenduma o Danu Republike Srpske.
„Poziv za saslušanje trebalo je da bude proslijeđen ili Narodnoj skupštini Republike Srpske, koja je donijela odluku o sprovođenju referenduma ili Republičkoj komisiji /za održavanje referenduma/, a nikako predsjedniku Republike Srpske“, istakao je Karan večeras za Radio-televiziju Republike Srpske.
Karan je rekao da predsjednika Republike Srpske nema u procesnom smislu, jer je on više kao predsjednik Republike dao političku podršku jednom takvom procesu.
„I ne samo on, već apsolutno svi u Republici Srpskoj. Po tom osnovu svi bi mogli dobiti taj poziv ako je uopšte upućen“, kaže Karan.
Karan je pojasnio da Tužilaštvo BiH u slučaju neizvršavanja odluke Ustavnog suda BiH, koja je konačna i obavezujuća, može reagovati tek nakon dopisa, odnosno obavještavanja Ustavnog suda da neka odluka nije sprovedena i ko tu odluku nije sproveo.
„Oni taj dopis nemaju“, istakao je Karan, podsjetivši da se sutra održava plenarna sjednica Ustavnog suda BiH, na kojoj pretpostavlja da će biti razmatrano i to pitanje, kao i pitanje svih 95 drugih odluka Ustavnog suda BiH koje nisu provedene.
Karan je rekao da Ustavni sud BiH mora dati nalog u ovom smislu – obavještenje Tužilaštvu BiH da bi se pokrenuo takav postupak, a tog obavještenja nema.
„Ako je bilo ko iz Tužilaštva BiH uputio predsjedniku Republike Srpske poziv po tom osnovu – u formalnom smislu grdno je pogriješio“, zaključio je Karan.
SRNA