KolumneVIJESTI

TOOZ: Suvenirnica – Mjesto za izlaganje i prodaju rukotvorina

Suvenirnica u okviru zvorničke Turističke organizacije jedinstveno je mjestu u našem gradu gdje kreativni i vrijedni Zvorničani mogu da izlože svoje rukotvorine koje, opet zahvaljujući suvenirnici gdje je organizovana i njihova prodaja, stižu do raznih dijelova svijeta. U Turističkoj organizaciji opštine Zvornik (TOOZ) mogu se dobiti i informacije o prirodnim ljepotama i kulturno-istorijskim bogatstvima naše opštine, kao i promotivni materijal.

TOOZ Suvenirnica – Mjesto za izlaganje i prodaju rukotvorina (24)

Suvenirnica radi od 2010. godine i njenim otvaranjem naši sugrađani koji se bave izradom ručnih radova, suvenira, unikatnih stvari, dobili su priliku da Zvorničanima, ali i turistima, prikažu i ponude svoje radove.

„Do samog otvaranja suvenirnice nije postojalo jedinstveno mjesto gdje su naši sugrađani mogli da izlože svoje radove. Njenim otvaranjem oni su dobili mjesto gdje mogu, ne samo da izlože, nego i da prodaju svoje rukotvorine koje su na neki način unikatne, odnosno, pored toga što su ručno rađene, one nose i obilježje Zvornika ili neku od zvorničkih znamenitosti.

Najčešće je to Zvornička kapija, koja je i zvaničan suvenir grada, ali može da bude i most Kralja Aleksandra Prvog Karađorđevića, neki od mnogobrojnih stećaka, Rimski kamenolom, ili nešto iz naše muzejske zbirke koja ima brojne eksponate iz raznih istorijskih perioda Zvornika, panorama ili vidik, dakle sve ono što na neki način simbolizuje naš grad i opštinu.

TOOZ Suvenirnica – Mjesto za izlaganje i prodaju rukotvorina (20)Treba reći da je njima jako značajno da imaju prostor gdje svoje suvenire mogu izložiti, za šta mi ne uzimamo nikakvu nadoknadu. Oni ovdje imaju slobodan prostor, ali je kapacitet naše suvenirnice ograničen i ne možemo izaći u susret svim potrebama.

Jednostavno je nemoguće da od svih tridesetak osoba izložimo njihove čitave kolekcije, ali možemo da damo njihove kontakt telefone svima koji žele da ih kontaktiraju. Naravno, ne uzimamo sve ono što nam donesu, poput stvari koje imamo svi po kućama, ali imamo ponešto i od toga, poput stolnjaka, veza, heklanja, ukrasnih torbica, pletenih čarapa“ – kaže Ljiljana Toholj.

U Suvenirnici se nalazi oko 950 suvenira i ručnih radova od čega je oko 350 različitih vrsta. Iza njih stoji oko 30 osoba koje ih izrađuju. Najveći broj ih je sa područja opštine Zvornik, ali ih ima i iz Bijeljine, Teslića, Loznice, Osmaka čije rukotvorine takođe nose oznaku Zvornika.

TOOZ Suvenirnica – Mjesto za izlaganje i prodaju rukotvorina (21)„Naši ljudi koji se bave izradom suvenira, osim što imaju priliku da ih izlože ovdje, oni preko TOOZ-a mogu da dobiju sve informacije vezane za održavanje sajmova ili izložbi u drugim gradovima. Na taj način oni mogu da se promovišu i u drugim sredinama, te tako, osim što sebe reklamiraju, oni promoviši i naš grad i indirektno pozivaju ljude da dođu u Zvornik.“

Toholjeva napominje da je ponuda u Suvenirnici bogata, ali da je svakodnevno pokušavaju dodatno obogatiti, tako da uvijek imaju nešto novo što će, kao novi dio asortimana, biti interesantno i za one koji su u ranije dolazili u suvenirnicu.

„Nastojimo da proširimo asortiman i da istaknemo kreativnost naših ljudi, a da im i mi kroz naše ideje pomognemo da naprave nešto što će biti autentično, što će nositi uspomenu na Zvornik i možda neće služiti samo kao suvenir, nego imati i neku namjenu i upotrebnu vrijednost.“

TOOZ Suvenirnica – Mjesto za izlaganje i prodaju rukotvorina (15)Toholjeva ističe da sa autorima rukotvorina i suvenira postoji jako dobra komunikacija i saradnja. Ona je pozvala i druge sugrađane da donesu ono što izrađuju, ali sa oznakom Zvornika.

U zvorničkoj suvenirnici mogu se naći flaše ukrašene jutom, različiti magneti, privjesci, Zvornička kapija i drugi simboli oslikani na platnu, juti, staklu, drvetu, potom čokanji, ploske, fotografije na „marše“ papiru, drvene kutije za piće, domaći sapuni, vezene fotografije, oslikano staklo, male uramljene razglednice na tronošcu, flaše, šolje, čaše, torbe, suveniri rađeni „dekupaž“ tehnikom, ručni radovi na kamenu i drvetu.

„U prethodnoj godini suveniri su odlazili širom svijeta: u Srbiju (Jagodina, Beograd, Šabac, Novi Sad…), Sloveniju (Kranjska Gora, Sežana…), Holandiju, Švajcarsku, Ameriku, Koreju… I oni koji su samo u prolazu i oni koji namjenski dolaze u Zvornik, svraćaju kod nas i kupuju suvenire koji u svijet stižu i preko naših ljudi koji ih nose ili šalju kao poklone prijateljima u inostranstvu.“

TOOZ Suvenirnica – Mjesto za izlaganje i prodaju rukotvorina (4)Liljana Toholj kaže da TOOZ predstavlja mjesto gdje posjetioci mogu dobiti sve potrebne informacije vezane za zvorničke turističke atrakcije, turističke događaje, informacije o mogućnostima smještaja u Zvorniku. Ovdje su im na raspolaganju turističke brošure i ostali promotivni materijal, a pored suvenira i rukotvorina, ovdje mogu da kupe i razglednice Zvornika.

„U Turistički info centar je tokom 2013. godine ušlo preko stotinu stranih turista koji su imali različite zahtjeve, od osnovnih informacija o Zvorniku, turističkim atrakcijama koje mogu posjetiti (najviše interesovanja su pokazali za tvrđavu, most, Zvorničko jezero), informacija o smještaju (lokacija, usluga, cijene). Turisti su tražili brošure i razglednice, mapu turističkih potencijala, kupovali suvenire, ali i tražili i informacije o ostalim destinacijama u RS i okruženju (Višegrad, Mokra Gora, Rajska plaža, Srebrenica, biciklističke staze u RS).“

Pored domaćih turista iz cijele BiH, u prošloj godini turisti su bili i iz Srbije, Slovenije, Norveške, Amerike, Holandije, Češke, Njemačke, Rusije, Italije, Poljske.

TOOZ Suvenirnica – Mjesto za izlaganje i prodaju rukotvorina (23)„Postoje turisti koji iz poslovnih razloga posjećuju Zvornik, ili posjećuju rodbinu i prijatelje, ali ima i onih turista koji su u manjim grupama, bez posredovanja agencije, obilazili Republiku Srpsku, kao i cijelu BiH, pa su stizali i u Zvornik gdje su se kraće zadržavali i uglavnom obilazili po jednu ili dvije atrakcije, (Italijani, Poljaci ili Slovenci koji se zanimaju za spomenike kulture, Norvežani i Amerikanci koji na biciklima obilaze BiH, Nijemci koji su došli zbog prirodnih ljepota rijeke Drine, ili druga grupa Nijemaca koja je tražila istorijska mjesta iz II svjetskog rata, Česi sa motivom da svake godine obilaze po jednu zemlju bivše SFRJ).“

Za njih i sve druge zainteresovane u TOOZ-u su izradili potpuno novi set razglednica

Zvornika, novog formata, kolažnog tipa ili sa jednom slikom – na kojima su obilježja i specifičnosti zvorničke opštine.

Tagovi
Pogledajte još
Close
Back to top button
Close
Close