18.4 C
Zvornik
28. март 2024.

Izbjeglice izbjegavaju BiH

I Bosna i Hercegovina se priprema za dolazak većeg broja izbjeglica. On bi mogao, prema ocjenama stručnjaka, negativno da utiče na ekonomiju, demografsku sliku, ali i bezbjednosne prilike u zemlji, piše DW.

U slučaju potpunog zatvaranja granica Evropske unije, Bosna i Hercegovina i Srbija mogle bi da potanu neka vrsta „sabirnih centara“ za izbjeglice sa Bliskog istoka, smtra Zamjenik direktora Službe za poslove sa strancima BiH Izet Nizam. „Mađarska je zatvorila granice, Hrvatska je takvu mogućnost nagovjestila, Slovenija se ‘pridržava Šengena’, ne dozvoljavajući ulazak u zemlju bez šengenske vize, dok je Njemačka ‘privremeno napustila’ Šengenski sporazum. U skladu s tima moglo bi da dođe do zatvaranja kompletne granice EU. Jedan broj izbjeglica koji se sada nalazi u Srbiji, mogao bi da preko BiH krene prema krajnjim odredištima u zapadnoj Evropi“, ocenjuje Nizam za DW.

On kaže da se Bosna i Hercegovina u okviru svojih mogućnosti priprema za dolazak izbjeglica. „Dolazak većeg broja izbjeglica u BiH uticao bi na ekonomiju te zemlje, njenu demografsku sliku, ali i bezbjednosne prilike. Naša operativna saznanja ukazuju na mogućnost promjena izbjegličkih ruta, a ako izbeglička kriza pogodi i BiH, onda moramo biti spremni za djelovanje. Nećemo dozvoliti da ovde iko gladuje, odnosno svima će biti pružena humanitarna pomoć. Ne smijemo da zaboravimo da su mnogi Bosanci i Hercegovci pre dvadeset, trideset godina i sami bili izbjeglice i da je i nama neko pomagao“, napominje Nizam.

Pokazale bi se sve mane institucija

Politički analitičar Srećko Latal kaže da su se političke institucije u Bosni i Hercegovini, pre svega Ministarstvo bezbjednosti, „dosta dobro ponijele u situaciji rastuće izbjegličke krize na Balkanu“. „Međutim, sigurno je da će, ukoliko dođe do masovnijeg dolaska izbjeglica u BiH, ta zemlja biti u teškoj poziciji, prije svega zato što nema snažne i centralizovane institucije, niti ima infrastrukturne i ekonomske kapacitete da podnese veći broj izbjeglica. Ono što bi moglo da riješi pitanje izbjeglica, jest evropski dogovor o kvotama za njihovo razmještanje po državama EU“, kaže Latal.

„U BiH se najviše razmišlja o tome kako bi dolazak većeg broja izbjeglica u tu zemlju uticao na bezbjednosne prilike. Ono što se i prije izbjegličke krize moglo uočiti, jeste da su određene institucije BiH međusobno posvađane. Nema adekvatne koordinacije između pravosudnih institucija, policijskih agencija i agencija za istraživanje i praćenje. U takvoj situaciji, gde bi pored humanitarnog zbrinjavanja većeg broja ljudi na prvom mjestu bila i bezbjednost, to bi mogao da bude veliki problem“, upozorava Latal.

„Niko ne želi da ostane u zemlji iz koje bi pobjeglo pola populacije“

O izbjeglicama sa Bliskog istoka koje traže utočište u zemljama Zapadne Evrope razgovarali smo i sa građanima Sarajeva. E. Dž. smatra da bi dolazak većeg broja izbjeglica u BiH bio „veliki test za institucije, ali i građane“. „Izbjeglicama treba pomoći, treba im pružiti utočište. Mi u BiH najbolje znamo kako im je“, kaže naš sugovornik koji želi da ostane anoniman.

M. K. ne vjeruje da će izbjeglice krenuti u BiH, jer „postoji logistika koja im pruža informacije o najboljim, najkraćim i najbezbjednijim rutama“. „Kroz BiH bi imali najdužu, najtežu i najnesigurniju rutu, što zbog minskih polja, što zbog prirodnih granica koje su gotovo neprolazne. Ako ipak dođu, moramo im pružiti sve na šta nas međunarodni propisi obavezuju i ne bi trebalo da ih sprečavamo da odlaze dalje, jer nikom od njih sigurno nije cilj da ostane u zemlji iz koje bi, da može, pobeglo pola sadašnje populacije“, ističe M. K.

Ograničeni kapaciteti

Bosna i Hercegovina bi trebalo da se prema izbjeglicama postavi onako kako su se devedesetih godina prošlog vijeka postavljale druge zemlje prema našim građanima koji su bježali od ratnih strahota, vjeruje S. J. „Mislim da bi BiH svima trebalo da otvori vrata. Bosanci i Hercegovci su do sada bezbroj puta pokazali da ih tuđa nevolja ne ostavlja ravnodušnima i djelili su sa unesrećenim sve što imaju. Uvjerena sam da bi to uradili i kada su u pitanju izbjeglice s Bliskog istoka, bez obzira na to kako bi država reagovala. Uostalom, to smo pokazali i šaljući pomoć Srbiji za zbrinjavanje izbjeglica u toj zemlji“, kaže S. J.

Kapaciteti BiH za prihvat i staranje o izbjeglicama su ograničeni. Ta zemlja, prema tvrdnjama nadležnih, može da primi 5.000 izbjeglica. „Ako u BiH uđe više od 5.000 ljudi, i ako pritom ne bude prohodnog koridora za njihov odlazak u zemlje Zapadne Evrope, morali bismo da zatvorimo granicu“, izjavio je nedavno ministar bezbjednosti te zemlje Dragan Mektić. Prema njegovim riječima, najizglednije izbjegličke rute kroz BiH vodile bi preko sjeveroistoka zemlje, odnosno preko granice kod Bijeljine, piše DW.

POVEZANO

ISTAKNUTO

IZBOR UREDNIKA

Pratite nas

25,923FanovaLajkuj
1,112PratilacaZaprati
955PratilacaZaprati
1,123PretplatniciPretplatite se