23.1 C
Zvornik
29. март 2024.

Prodavali trule grickalice i keks

BANJALUKA – Republička inspekcija prošle godine je iz prodaje povukla više od 4.000 kilograma neispravne hrane zbog isteklog roka trajanja, truljenja ili zbog oštećenja do kojih je došlo usljed poplave.

Prema podacima Republičke inspekcije za hranu, u prošloj godini u unutrašnjem prometu je povučeno oko 482 kilograma hrane koja je bila neprikladna za ljudsku upotrebu, dok je Republička veterinarska inspekcija naložila uništavanja 3.700 kilograma namirnica životinjskog porijekla, odnosno mlijeka, mesa, mesnih i mliječnih proizvoda, prenose Nezavisne novine.

Dušanka Makivić, portparol Republičke uprave za inspekcijske poslove, kazala je da je hrana povlačena iz prodaje najčešće zbog isteklog roka upotrebe i promjene senzornih svojstava hrane, odnosno truljenja i promjene izgleda.

„U najvećem broju slučajeva radilo se o proizvodima koji po svojoj prirodi imaju kraći rok upotrebe, kao što su mliječni proizvodi i to vrhnje za kuvanje, margarin, pavlaka, jogurt, osvježavajuća pića i sokovi, zatim konditorski proizvodi i to keks, biskvit, marmelada, grickalice, puding te razni začini“, precizirala je Makivićeva.

Ona je naglasila da je uglavnom bila riječ o pojedinačnim slučajevima u kojima je zatečeno po svega nekoliko pakovanja hrane neprikladne za ljudsku upotrebu, iz razloga što velike količine hrane proteklog roka upotrebe, sami trgovci povlače iz prometa, jer na osnovu uredne dokumentacije o otpisu mogu vratiti dio plaćenog poreza.

„Kada su u pitanju namirnice životinjskog porijekla, odnosno meso, mlijeko, mesni i mliječni proizvodi zbog djelovanja poplavnih voda naložene su mjere uništavanja za svu hranu koja je zbog uticaja poplava bila oštećena, organoleptički ili zdravstveno neispravna. Po tom osnovu Veterinarska inspekcija je uništila više od 3.700 kilograma ovih namirnica“, navela je Makivićeva.

Dragutin Bošković, predsjednik Udruženja za zaštitu interesa potrošača RS, kaže da je praksa takva da ono što ne može da prođe u Evropi ili u državama u regionu – ulazi u BiH.

„Problem je što u nekim slučajevima deklaracije budu prepravljene, ili na njima budu pogrešno napisani podaci. U takvoj situaciji su potrošači nemoćni i može ih spasiti samo veći angažman Inspekcije“, ocjenjuje Bošković.

Stojan Marinković, predsjednik Saveza udruženja poljoprivrednih proizvođača RS, kazao je da iako je Inspekcija pokazala da radi svoj posao, kontrole bi trebalo dodatno pojačati.

„Kada bi kontrole bile pooštrene, na tržištu bi se pronašla još veća količina neispravne hrane, najviše iz uvoza, jer smo mi odavno postali tržište za sav otpad svijeta“, kazao je Marinković.

POVEZANO

ISTAKNUTO

IZBOR UREDNIKA

Pratite nas

25,923FanovaLajkuj
1,112PratilacaZaprati
955PratilacaZaprati
1,123PretplatniciPretplatite se